Yerba maté jsou sušené a drcené lístky Cesmíny paraguajské. Jihoameričtí indiáni tento nápoj považují za posvátný z celé řady důvodů. Správná příprava maté je zásadní, aby si nápoj zachoval plnou a příjemnou chuť i své minerály a vitamíny. Proto vám představíme hned tři základní způsoby přípravy.
Klasicky jako čaj
Tento způsob je oblíbený zejména v Evropě a USA. Ideální pro přípravu je french press, tedy konvička vybavená pístem a filtrem.
Jak na to?
Nasypte cca 5 gramů, tedy 2–3 čajové lžičky maté do konvice o objemu 250 ml a zalijte malým množstvím studené vody tak, aby lístky nasály vodu a vytvořila se "řídká kaše". Je to proto, aby vysoká teplota nezničila chuť maté ani obsažené prospěšné látky. Následně uvařte asi 250 ml (jeden hrnek) vody, nechte ji odstát na cca 70-80 °C, pak zalijte připravené maté a louhujte zhruba 5 minut. Sceďte a můžete pít. Nápoj si můžete dochutit i cukrem nebo medem. My doporučujeme udělat si dopředu například litr maté do termosky a přidat trochu citronu, protože dlouhým stáním mění maté barvu i chuť a citron tuto změnu zastaví. Pak můžete pít maté pozvolna během dne.
Tradičně v kalabase
K tomu potřebujete kalabasu (nádobu z tykve) nebo jinou nádobu a bombillu (brčko s většinou kovovým sítkem).
Jak na to?
Kalabasu naplňte asi do 2/3 maté. Potom zakryjte dlaní nádobu, otočte ji do horizontální polohy a mírně zatřepejte, aby se jemné části maté dostaly naspod. Tím je větší šance, že se bombilla neucpe. Pak dejte nádobu zpět do původní polohy tak, aby maté zůstalo pod úhlem kolem 45°. Následně dejte bombillu do části, kde není maté. Pak lístky maté zalijte teplou vodou (kolem 50 °C) a nechte ji úplně vsáknout. Do prázdného místa, kde je jen bombilla, nalijte vodu asi 70–80 °C teplou. A máme nápoj připravený! Po dolití vody už nápoj nemíchejte. Pouze ho srkejte přes bombillu. Po vypití až na dno můžete Yerbu znovu doplnit zase asi 70–80 °C teplou vodou a to i několikrát. První nálev je samozřejmě velmi silný. Pak už můžete jen sedět, dolévat vodu a užívat si nápoj.
Studeně jako “tereré”
Tereré je velmi oblíbený způsob přípravy především v Paraguayi, zejména kvůli místnímu extrémně teplému podnebí. Místo teplé vody se používá ledová voda nebo tříšť a případně i ovocné šťávy nebo kousky ovoce, máty a koření. Vzniká tak osvěžující nápoj, který nejen doplňuje tekutiny, ale také dodává minerály, vitamíny a potřebnou energii.
Jak na to?
Znovu použijte kalabasu nebo i větší nádobu. Obsah naplňte do 3/4 maté (o něco více než při tradičním způsobu přípravy). Potom zakryjte dlaní nádobu, otočte ji do horizontální polohy a mírně zatřepejte. Následně dejte pozvolna nádobu zpět do původní polohy tak, aby maté zůstalo pod úhlem 45°. Dejte bombillu do části, kde není maté. Pak lístky maté zalijte studenou vodou a nechte ji úplně vsáknout. To zabere přibližně 4–5 minut. Nalijte vodu zcela ledovou (nebo tříšť) až po horní okraj nádoby a nápoj je připraven. Hned můžete upíjet přes bombillu. Po vypití až na dno můžete Yerbu znovu doplnit ledovou vodou a to i několikrát. Důležité je, abyste po dolití nápoj s maté nemíchali. Získáte opravdu velmi silný a osvěžující nápoj, který můžete doplnit kousky ovoce, máty, koření nebo různými ovocnými šťávami.
Přečtěte si také:
Jak začít s yerba maté?
Pokud s pitím maté začínáte, doporučujeme vám vyzkoušet jemnější chutě. Věřte, že i přes jemnější tóny pocítíte osvěžující účinky nápoje. Pro začátek můžete zkusit třeba jakoukoliv směs od značky Mate Green, nebo konkrétní směsi Pipore Suave či Rosamonte Suave.
Naopak ti, kteří chtějí nápoj méně nebo více silnější, mohou experimentovat s množstvím maté v nádobě.
Chcete ochutnat yerba maté?
Jste tu správně. Jsme největší e-shop s yerba maté v Česku a na Slovensku.