Yerba maté se pěstuje v Argentině, Paraguayi a Brazílii a v každé zemi je jiné. Rozdíly jsou v pěstování, zpracování i způsobu úpravy. Argentinské maté je bylinné a výrazné; brazilské spíše jemné a krémové; paraguayské má intenzivní a složitou chuť. V tomto článku se budeme věnovat každého druhu a jeho specifikům.
Yerba maté v Argentině
Argentina je druhým největším producentem yerba maté na světě a většina producentů se koncentruje na severu země v provincii Misiones. Tradičně se nápoj pije horký z vydlabané usušené tykve – kalabasy pomocí kovového brčka – bombilly.
Chuťově jsou argentinská matéčka různorodá. Některá se vyznačují silnou a zemitou chutí, zatímco jiná mohou být lehká, nasládlá a celkově velmi jemná. Ze všech srovnávaných zemí je Argentina určitě nejpestřejší, co se týče rozdílu v chuti a síle mezi jednotlivými značkami.
Argentinské maté je jednoduché na přípravu, protože má obvykle vysoký obsah listů a stonků a nízký obsah prachu. Listy jsou často středně velké (zejména u produktů s přívlastkem suave nebo tereré) a stonky mohou být dlouhé až jeden centimetr. Díky tomu můžete bez problémů popíjet, aniž by se vám ucpávala bombilla.
Mezi nejpopulárnější a světové známé argentinské značky se řadí Rosamonte (značce jsme se blíže věnovali v našem článku) nebo Taragui (psali jsme o nich zde). Další chuťově zajímavé kusy dělá Kraus (sušeno bezkouřovou technologií), La Merced (více druhů z plantáží v různých nadmořských výškách), nebo Playadito (výborná sladko-kyselá chuť). Všechny argentinské značky v našem obchodě si můžete prohlédnout zde.
Argentinský řez (Rosamonte Tradicional)
Yerba maté v Paraguayi
Paraguay produkuje nejméně yerby ze všech srovnávaných států a ani výběr původních paraguayských značek není tak široký jako v Argentiny. Maté se tu pěstuje zejména na minerálně bohatých půdách v okolí měst Bella Vista a San Rafael.
Maté se v Paraguayi tradičně pijí z guampy (zvířecího, nejčastěji kravského, rohu) a lžičkové bombilly. V oblibě mají také nejrůznější variace kovových a dřevěných pohárků.
Co se týče chuti, paraguayská yerba je fenomén sama o sobě. Oproti argentinské je hutnější a v chuti složitější. Může být hořká, sladká, slaná i kyselá. Typické je také kouřové, uzené aroma, které může u některých značek nabývat značné intenzity. Paraguyci jsou také experti na nejrůznější aromatické a bylinné směsi. K maté tak přidávají celou řadu místních léčivých bylin (různé druhy máty, boldo, burrito, moringa).
Dalším specifikem paraguayské yerby maté je způsob přípravy. Kvůli extrémně teplému podnebí si ji nejraději připravují za studena – tento způsob je známý jako tereré (návod na přípravu najdete zde) a Paraguayci jej považují za svůj národní nápoj, který je dokonce součástí světového dědictví UNESCO. Ale maté si samozřejmě můžete připravit i klasicky za tepla.
Řez paraguayského maté je podobný argentinskému. Nezkušené oko je snadno zamění; ale když máte napito, rozdíl poznáte ihned. Většinou obsahuje jemně až středně jemně řezané listy a velké kusy stonků, ale s velkým množstvím prachu, kvůli kterému je také silně povzbuzující.
Paraguayské maté bychom doporučili pokročilým pijákům z důvodu náročnější tradiční přípravy (prach může ucpávat bombillu) a výrazné hořkosti, která by vás mohla od pití odradit. Náš tip – pokud je na vás paraguayská yerba moc hořká při tradiční přípravě, zkuste si ji připravit ve french pressu.
Mezi nejznámější paraguayské značky patří Selecta (psali jsme o ní také článek) nebo Pajarito. Také doporučujeme ochutnat silně nakouřenou La Rubia, nebo značku Ruvicha. Specialisty na bylinné maté jsou potom Kurupí (článek o značce najdete zde). Všechny paraguayské značky najdete tady.
Paraguayský řez (Selecta tradicional)
Yerba maté v Brazílii
Brazílie je největším producentem yerba maté, které sami nazývají erva maté nebo také chimarrao. Brazilci produkují celou řadu řezů, chutí a příchutí, specifické je však právě ono chimarrao, které je od ostatních druhů maté velmi odlišné.
Brazilské chimarrao (Reolon)
Chimarrão tvoří neonově zelený prach (vzniká z najemno rozemletých listů) s různým poměrem stonků. Vypadá podobně jako zelený čaj matcha. Barva tohoto maté je zářivě zelená, protože není stařené (uleželé) jako ostatní druhy.
Prachové maté je ze všech druhů nejtěžší na přípravu. K tomu, abyste si jej správně vychutnali, je potřeba hodně cviku a píle. Proto nesmutněte, pokud se vám příprava nedaří hned napoprvé – určitě v tom nejste sami.
I přes obtížnou přípravu je chimarrão chuťově přívětivé i pro začátečníky. V chuti je lehké, krémové, téměř bez stop hořkosti. Síla je nižší, textura krémová a hořkost mírná.
Chimarrão se tradičně pije z nádoby zvané „cuia“, kterou vlastně tvoří opačný kus tykve, než u argentinských kalabas. Doporučujeme přikoupit speciální velkou bombillu s kulatou koncovkou, která částečně omezuje nasávaní prachu do bombilly. Brazilci ji říkají „bomba“.
Nejznámější značka u nás v Evropě je bezesporu Barao de Cotegipe (zde najdete podrobnější článek), které jsme se věnovali v jednom z našich článků. Špičkové, ručně zpracované chimarrao z rodinných pralesních farem produkuje berlínská značka Meta Mate.
Více se chimarrau a způsobům jeho přípravy věnujeme na našem blogu.
Brazilské maté ale není je chimarrao. V Evropě je populární takzvané zelené maté – středně hrubě namleté lístky s minimálním poměrem drobných větviček a zcela bez prachové složky. Právě tento řez je oblíbený v českých a slovenských čajovnách a obchodech s čajem a pro velkou část našinců představuje první zkušenost s yerba maté obecně.
Zelené maté se vyznačuje jemnou chutí bez přílišné hořkosti, proto je velmi vhodné pro začátečníky, kteří svět yerby teprve objevují a bojí se, že by je případná hořkost odradila.
Nejkvalitnějším zástupcem je Yerba Maté Green, které pochází ze zastíněných plantáží v brazilském státě Paraná. Mate Green se vyznačuje vysokou kvalitou a velkým výběrem různých příchutí, ze které si vybere opravdu každý.
Brazilské zelené listové maté (Mate Green Organic)
Yerba maté v Uruguayi
Uruguay je takový bonus na závěr. Proč bonus? Uruguayci pijí nejvíce yerba maté v Jižní Americe, ale sami přitom skoro žádné nepěstují. Místní podnebí není tak vhodné pro pěstování yerby a navíc Uruguayci na volné zemědělské půdě preferují chov dobytka. Drtivou většinu své spotřeby si proto nechávají dovážet z Brazílie.
Uruguayský řez (také nazývaný gaucho) je specifický a skládá se téměř výhradně z jemně mletých lístků a prachu. Stonky se v něm skoro vůbec nevyskytují a pokud tam nějaké najdete, tak budou malé a tenké.
Uruguayské maté tedy nedoporučujeme začátečníkům, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé je náročnější na přípravu, protože jemné částice snadno ucpou dírky bombilly. Proto pro přípravu uruguayského maté doporučuje bombillu typu „lžíce“. A za druhé uruguayský řez má hutnou a silnou chuť s výraznou hořkostí a krémovitostí, což není pro nezkušené nejlepší začátek.
Uruguayci obvykle maté pijí z tykve typu „torpédo“ s bombillou typu pico de loro – tedy „lžíce“.
Mezi nejznámější uruguayské značky patří Canarias nebo bylinná La Selva. Další značky najdete po kliknutí sem.
Urugayský řez "gaucho" (Canarias traditional)
Zkoušejte a najdete svou chuť
Když jste se dostali až sem, tak nyní víte, jaká jsou specifika maté z jednotlivých zemí. Snad jsme vám usnadnili výběr a dodali inspiraci, jaké značky a chutě prozkoumat a proniknout tak lépe do nekonečně pestrého světa yerba maté.
Pokud jste úplný začátečník, nemáte s pitím maté žádné zkušenosti a hledáte alternativu kávy bez přílišné trpkosti, začněte s jemným brazilským listovým Mate Green.
Jestli vás láká rituál tradičně připraveného maté, ideální bude začít yerba maté z Argentiny, které je řezáno středně hrubě s nízkým obsahem prachu a snadno jej tedy připravíte v tradiční kalabase.
Když už máte něco napito a jdete najisto po intenzivní a hluboké chuti, sáhněte po některé z paraguayských, nebo uruguayských značek a nebudete litovat.
Brazilské prachové chimarrao je už vyloženě záležitost pro fajnšmekry kvůli složité přípravě a nutnosti vlastnit to správné nádobí. Odměnou však dostanete unikátní chuťový zážitek.
Déjalo probar. Ať chutná.
Zvýhodněné ochutnávkové sety
Abyste mohli chutě jednotlivých zemí sami porovnat, připravili jsme dva cenově zvýhodněné ochutnávkové balíčky.